Predškoláci dávajú zbohom materskej škole

Len nedávno dovŕšili tretí či štvrtý rok života a zrazu sa ocitli v kolektíve. Jedny deti šťastné, iné plačlivé, no po mesiaci všetky spokojné. Dva alebo tri roky navštevujú materskú školu, aby sa naučili prvým zručnostiam, rozvíjali motoriku, učili sa naspamäť, držali správne príbor a ceruzky. Popri týchto milých povinnostiach sa vracali v poobedňajších hodinách domov, kde mohli ďalej pestovať svoju hravosť, kde ich doma nečakali žiadne domáce úlohy. V týchto dňoch veľa predškolákov daruje svojim pani učiteľkám malé darčeky, kvietky či iné spomienkové predmety, aby poďakovali za rôčky strávené v škôlke. Naopak, pani učiteľky vyprevádzajú svojich najstarších zverencov, prajú im v septembri samé úspechy a nostalgicky či s radosťou a symbolikou mávajú spoločne škôlke, smerujúc dopredu.

školka

Ako sa adaptovať na iný level vzdelávania a domáce úlohy


Momentálne je to ich najšťastnejšie obdobie. Veľa zhovorčivých šesťročných škôlkarov dnes hrdo vyhlasuje, ako sa nesmierne tešia na školu a konečne nebudú musieť cez obed spávať. Keby tak vedeli… Kým sú nové aktovky ešte v kúte izby nasledujúce dva mesiace, od polky augusta začne pre rodičov tortúra. Ich ratolesti nastúpia do prvej triedy. Keby len to. Kým doteraz chodili o tretej či štvrtej poobede domov, nevyplývali z materskej školy žiadne povinnosti. Od septembra sa to zmení. Zvyknúť si na to, že každý pracovný deň vo večerných hodinách budú rodičia s deťmi sedieť za pracovným stolom a naberať návyky, „písať“ „lastovičkové“ čiary, učiť sa sklon ťažkých písmeniek, zaznamenávať čísla do zošitov a robiť množstvo iných domácich úloh, je zo začiatku nesmierne náročné.

jesle

Naše hravé ratolesti zrazu po príchode zo školy budú musieť zasadnúť najskôr k úlohám a až potom sa venovať hre. Pre obe strany je to zo začiatku ťažké. Ale po mesiaci či dvoch sa to upraví. Dieťa si uvedomí, že škola je od materskej školy v mnohom odlišná, a tak s pomocou rodičov si to v hlávkach usporiadajú a zvyknú si na nový systém. Vštepme našim deťom zodpovedný prístup k povinnostiam, potom samé zasadnú najskôr k úlohám a potom ku hre. Aj my si musíme zvyknúť, že už to nie je úplne bezstarostné obdobie, aké bolo doteraz. Ale tešiť sa na piatky a prázdniny má v sebe toľko čara…