Je čas, zmeniť to!

Keď ľudia prišli na to, ako sa spracúva železo, alebo keď vymysleli koleso, tieto vynálezy im vystačili na dlhé roky a len nepatrne sa rozvíjali. Dnes je to iné. Vo svete sú neustále vyvíjané nové a nové technológie. Dnes si nikto nekupuje počítač s vedomím, nádejou a vierou, že vydrží dvadsať rokov. Aj ak by vydržal, už určite nebude tak zaujímavý ako novší model. A tak to ide stále dookola.
Skutočnosť je taká, že na svete nie je sebeckejší tvor ako človek, ktorému nestačí k životu to, čo naozaj potrebuje, ale túži mať stále viac a viac. Iné tvory zabíjajú, aby sa nasýtili. Človek ničí, hoc aj je „nasýtený“.  

globalizace.jpg

Na zmenu zmýšľania, žiaľ už nemáme veľa času. Čím rýchlejšie čas plynie, tým je ťažšie všetko spomaliť. Všetko naberá na obrátkach. Jedine, ak by celé ľudstvo začalo veľmi aktívne konať. Nie o rok, nie o desať rokov. Ale práve teraz.
Na chvíľu sa zastaviť a pouvažovať však musí každý jeden z nás. Je veľká chyba myslieť si, že nás sa to netýka. Nezáleží na tom, či ste školák, či tínedžer, či dospelák alebo dôchodca, všetci môžeme určité veci ovplyvniť. Každý z nás, kto žije v modernej spoločnosti sa podieľa na ničení našej planéty, ale málo kto z nás sa podieľa na jej obnove. Každý z nás vyprodukuje neuveriteľné množstvo odpadu. Veľký podiel z toho sú plasty, s ktorými si príroda desaťročia neporadí. Ale nám je ťažko prejsť pár krokov navyše a fľašu od limonády hodiť medzi plasty.
Mnohí z nás neustále túžia po novej technike. Mobil alebo počítač by sme najradšej menili v tempe najnovších trendov a vôbec nás nenapadne, že na jeho výrobu sú potrebné drahé kovy. Tie však nerastú na stromoch, ale na získanie nepatrného množstva je potrebné vyťažiť tony zeminy a tým zničiť veľké množstvo prírody. Chceme stále niečo viac a máme stále menej času zastaviť obrovský balvan globálnych problémov, ktorý sa neustále zväčšuje a nabaľuje na seba ďalšie a ďalšie balvany.

týmová práce.jpg

Každý z nás by si mal uvedomiť, že čas sa kráti a je nemožné tváriť sa, že nás sa to netýka. Máme zodpovednosť za celú našu planétu, sme totiž jediný živočíšny druh, ktorý sa k nej chová zničujúco. Kvôli našim vysokým nárokom trpia nie len živočíchy, ale aj ľudia, ktorí prírodu neničia, ale spolu s nami musia niesť následky nášho nezodpovedného konania.
Začnime všetci od seba a hneď, pretože čas našej planéty sa kráti a tým sa kráti aj čas našej vlastnej existencie.