Ideálny jedálniček pre vašu šelmu


Ak máte psa a jeho jedálniček pozostáva z čisto kupovanej a k tomu suchej stravy, teda z granúl, nedeje sa nič hrozné. To však neplatí o mačkách. Tieto zvieratá ostali ešte aj dnes mäsožravcami. Mäso preto k svojmu životu bezpodmienečne potrebujú. ak im ho budete odopierať, môže sa veľmi ľahko stať, že svojmu zvieraťu privodíte zdravotné problémy.

koťátko

Mačky, ktoré žijú na voľno, majú prístup k strave, akú naozaj potrebujú. ulovia si myš, vtáka, jaštericu, no a pokojne i hmyz. Do ich žalúdka sa preto dostáva všetko. Mäso, kosti, srsť, perie a taktiež rastlinné zvyšky potravy, ktoré požrala ich bylinožravá korisť. Kupované krmivo a je v podstate jedno, či hovoríme o konzervách, alebo granulách, neobsahuje nič z týchto vecí. Aj tie najdrahšie konzervy nepozostávajú z čistého mäsa. všade nájdete aspoň minimálny prídavok strukovín, alebo obilnín. Tieto dve zložky, nemajú na mačacom jedálničku čo hľadať. Vo voľnej prírode, by sa k nim totiž ani omylom nedostali. Ďalším problémom je tepelná úprava. Zviera by si samé asi len ťažko uvarilo myš, alebo potkana. Všetko kupované krmivo, pritom prechádza sterilizáciou, takže obsah vitamínov, minerálov a iných životne dôležitých látok, v ňom jednoducho nenájdeme.

Mačky majú ešte jednu špecifickú vec, a to spôsob, akým prijímajú do svojho organizmu tekutiny Na rozdiel od iných živočíchov, pochádza takmer sto percent tekutín, práve z ich potravy. dehydrované krmivo, teda granuly, obsahujú asi jedno percento vlhkosti, niektoré ani toľko. Ak teda svoju mačku dlhodobo kŕmite takouto potravou, koledujete si o problémy s obličkami a pečeňou.

rezci

Čo teda vášmu zvieraťu vyhovuje najviac? Mačky by kupovali surové mäso! To je fakt, ktorý jednoducho nezmeníme. Ak teda chcete svojej šelme dopriať to najlepšie, zabudnite na konzervy a suché granuly. Radšej sa poobzerajte po mäse v akcii, alebo nakupujte v špeciálnych obchodoch pre zvieratá.