Ako predísť ochabnutiu kože pri chudnutí

Znížiť hmotnosť a mať ideálnu postavu je snom mnohých žien. Ak sa aj rozhodnete a začnete so svojou váhou niečo robiť robte to s rozumom. Okamžitá zmena jedálničku, zbavenie sa zlých stravovacích návykov a zvýšená fyzická aktivita vám v tom pomôžu, ale pozor – výsledný efekt vás môže sklamať.

těhotenství.jpg

Prečo koža ovísa
Koža je elastická a pružná, postupne sa prispôsobuje tvaru tela. Ak priberáte rastie s vami, ak chudnete scvrkáva sa. Pokiaľ k zmenám objemu tela dochádza postupne prispôsobuje sa, pokiaľ ale k zmene príde náhle a rýchlo koža sa nestačí prispôsobiť. Najlepšie to poznajú tehotné ženy, ktorým v poslednom trimestri narastie bruško rýchlo. Odpoveďou kože na nárast objemu v tejto oblasti sú strie. Strie sú drobné jazvičky, ktoré vznikli na základe prílišného napnutia pokožky. Tá prekročila svoju prirodzenú pružnosť, nestihla vyprodukovať dostatok kolagénu a jednoducho popraskala.

Pri chudnutí dochádza k opačnému efektu. Pokožka sa prispôsobovala zmenám objemu mesiace až roky. Náhly pokles hmotnosti je pre ňu šok. Podkožný tuk, ktorý ju doteraz vypĺňal zmizne a miesto neho sa neobjaví nič, čo by ju vypĺňalo. Nadbytočná koža jednoducho ovisne a trvá pár mesiacov kým sa prispôsobí novým zmenám.

Zhadzujte kilá pomaly.
Najlepšie tempo zhadzovania hmotnosti je 0,5 až 1 kg týždenne. Nie je to taký šok pre organizmus, orgány a ani pre kožu. Kým sa dopracujete k ideálnej váhe vaša koža sa postupne bude prispôsobovať novým zmenám a vy zabránite tak jej ovísaniu.

minerální voda.jpg

Dostatok tekutín.
Tekutiny sú dôležitou zložkou pokožky. Bez nich stráca pružnosť. Dodržujte pitný režim a naštartujete tvorbu kolagénu a elastínových vlákien.
Cvičenie – budujte svaly.
Chýbajúci podkožný tuk nahraďte svalmi. Nemusíte drieť hodiny v posilňovni stačí ak budete cvičiť doma s vlastnou váhou. Zamerajte sa na oblasti kde hrozí, že koža ovisne. Najčastejšie sú to miesta v oblasti brucha, zadku, pŕs a ramien.