Zaujímavosti o financiách, ktoré ste asi ešte nepočuli

Vo svete je len málo ľudí, ktorí sú úplne ľahostajní k peniazom. No aj keď ľahostajní nie sme, vieme o nich žalostne málo. Pozrite si pár zaujímavých faktov.

euro

1.
Slovo „minca“ prišlo k nám zo starého Ríma. Rímska bohyňa Juno mala názov mince, čo v latinčine znamená „varovanie“ alebo „poradca“. Blízko chrámu tejto bohyne boli obchodíky, kde razili kovové peniaze. Výrobky z týchto dielní sa začali nazývať mincami a v angličtine z tohto slova bolo spoločné meno peňazí – money.

2.
Napriek skutočnosti, že v štátoch starovekého Grécka existovali „bežné“ peniaze, Sparta úmyselne používala nepružné a nepraktické železo ako peniaz. Robili to s cieľom zabezpečiť, aby Sparťania neusilovali o bohatstvo, menej kradli a aby dávali úplatky.

3.

Slávny znak dolára ($) existoval ešte pred objavením americkej meny a Spojených štátov ako celku. Tento znak bol pôvodne používaný ako znak na mexické pesos, ktoré boli široko distribuované v Spojených štátoch pred spustením vlastných mincí. Štúdia dokumentov v tom čase ukázala, že označenie bolo vytvorené kombináciou písmen P a S v skratke Ps, ktorá sa používa na označenie pesos.

4.
Meno Isaaca Newtona pre mnohých z nás je spojené s mýtickým jablkom a zákonom univerzálnej gravitácie. Ľudstvo však vďačí veľkému vedcovi, nielen za to. Len málo ľudí vie, že to bol práve on, kto ako manažér britskej kráľovskej mincovne vynašiel razenie vlnobitia na okrajoch mincí, ktoré nakoniec skomplikovalo ich falšovanie.

úvět

5.
Papierové peniaze napriek svojmu názvu nie sú vytlačené na papieri. Sú vyrobené zo špeciálne navrhnutého materiálu odolného voči opotrebovaniu, pozostávajúceho z bavlny a ľanu. Navyše teraz v mnohých krajinách experimentujú s novými materiálmi na bankovky, ktoré by mali ďalej zvyšovať ich silu. Takže peniaze Austrálie, Číny, Brazílie, Severného Írska, Rumunska a niektorých ďalších krajín sú už vyrobené zo špeciálneho tenkého plastu.