Asi len málokto neobľubuje kyslé uhorky. Ak si ich zvyknete zavárať sami, robíte veľmi dobre. Ich chuť je s tými kupovanými neporovnateľná. Mnoho ľudí, však pri tomto spracovaní zeleniny robia chyby, o ktorých ani len netuší. Poďme sa teda pozrieť na to, ako zavárať tak, aby boli vaše uhorky bezkonkurenčné a hlavne nestratili svoju konzistenciu.
1.Pri zaváraní uhoriek sa vám môže ľahko stať, že vám zmäknú už počas ich spracovania. Tou viete zabrániť najmä dodržaním správneho času sterilizácie. Uhorky sa nesmú variť dlhšie ako pätnásť minút. Ešte lepším spôsobom ich sterilizovania je zvoliť nižšiu teplotu ako sto stupňov Celzia. Ak máte sporák, pri ktorom si viete nastaviť konkrétnu teplotu, alebo používate teplomer, zavárajte pri približne osemdesiatich stupňoch, po dobu pätnástich až dvadsiatich minút. Takto budú uhorky výborné a hlavne chrumkavé.
2.Druhým a zároveň pomerne bežným problémom býva to, že vám zmäknú už zavarené uhorky. V tomto prípade ide o zlé skladovanie. Ak totiž akákoľvek zaváranina prejde mrazom, jednoducho zmäkne. Pokiaľ sklíčka skladujete napríklad v garáži, alebo pivnici, kde v zime hrozí pokles teplôt pod nulu, nie je na škodu vytvoriť akúsi ochranu. zabaľte och do hrubej deky, alebo naukladajte do škatúľ vystlaných viacerými vrstvami papiera.
3.Zmäknutiu zabránite aj tak, že dodržíte maximálnu hygienu. V prvom rade je potrebné vyvariť sklíčka aj uzávery. Nezabudnite na používanie čistého hrnca, naberačky a taktiež nožov. Samozrejme, že aj samotné uhorky musia byť dostatočne vydrhnuté. Ideálne je, ak ich najprv vyšúchate hubkou a následne viackrát premyjete pod čistou, tečúcou vodou. pri ich drhnutí si dajte pozor, aby ste ch nepoškodili.
4.Problémom môžu byť aj nekvalitné uhorky. Pri ich preberaní a čistení odstráňte všetky plody, ktoré sú mechanicky poškodené, nahnité, alebo inak nekvalitné. Ak zvyknete napríklad odrezať nahnitý vŕšok uhorky, nemôžete sa čudovať, že vám po čase zmäknú.