Čo je to kyberšikana?
Kyberšikanovanie znamená používanie technológií, a najmä sociálnych sietí, na zneužívanie, ponižovanie, ubližovanie a vyhrážanie sa inému človeku. Na rozdiel od normálneho šikanovania, nie je naň potrebná ani veľká sila, fyzický kontakt či odvaha niekomu napľuť do tváre. Zodpovedný môže byť ktokoľvek; jediné čo potrebuje je internetové pripojenie a kontakt na svoju obeť. Zodpovední majú k svojím obetiam 24/7 prístup, ktorému nemožno zabrániť.
Ak náhodou niečo také zažívate teraz, pamätajte- nie ste sami. Takmer tretina tínedžerov bola šikanovaná aspoň raz vo svojom živote. No urobte s tým niečo; kontaktuje kamarátov či rodinu, učiteľov či zamestnávateľa. Hlavne sa nebojte; nie je to vaša vina!
Ako kyberšikana ubližuje?
Niekomu prídu výhražné emaily. Niekomu zosmiešňujúce správy. Niečie súkromné fotky sú uverejnené na sociálnych sieťach. O niekom sú rozširované nepravdivé správy, niekomu chodia sexuálne návrhy.
Niekomu ubližuje úplne neznámy človek. U niekoho to je nepriateľ zo školy, nepríjemný kolega či kolegyňa. A u niekoho i rodinný príslušník, dávny či súčasný kamarát, priateľ či priateľka.
Možností je veľa, prevencia je slabá. Je jednoduché stať sa obeťou kyberšikany, rovnako ako je jednoduché stať sa tým, kto kyberšikanuje. Práve preto je tak dôležité dávať pozor na to, čo a komu posielate.
Ako sa vyrovnať s kyberšikanou?
1. Ak sa vám niečo také stane, neodpovedajte! Často to situáciu totiž len zhorší či páchateľa vyprovokuje.
2. Nevyhrážajte sa naspäť! V tomto prípade môžete poškodiť len sebe.
3. Dôkazy si uschovajte; správy si screenshotnite či niekomu prepošlite, a uistite sa, že máte dôkaz o tom, čo presne sa stalo a čo presne bolo povedané.
4. Zverte sa niekomu. Rodičovi, kamarátovi, kolegovi, učiteľovi, právnikovi. Záleží od závažnosti, no v mnohých prípadoch sa jedná o trestný čin.
5. Neobviňujte sa! Nie je to vaša vina.
6. Venujte sa radšej niečomu, čo máte radi. Choďte na prechádzku, hrajte počítačové hry, pracujte, učte sa; hlavne na to nemyslite!