Pohľad na svet ponad konské uši

Horúci dych, para, štipľavý pot. Aj tak by sme mohli definovať pocity z konského chrbta. Istý človek sa vyjadril, že pokiaľ sa nenaučíme, že kone nesmrdia, ale voňajú, nemáme šancu naučiť sa dobre jazdiť. No, vyzerá to tak, že je na tom niečo z pravdy.

koník

Svet vyzerá najkrajšie, keď sa naň dívame ponad konské uši

To je zas druhé vyjadrenie toho istého človeka. A opäť mal pravdu. Sedieť na chrbte tohto mohutného zvieraťa je pre začiatočníka zážitok na celý život. Teda, pokiaľ sa už naučil, že kone nesmrdia. V každom prípade, skúsenosť to je. Ako sa však dá dobre a rýchlo naučiť jazdiť? A dá sa to vôbec naučiť rýchlo?
Odpoveď je jasná. Áno, dá sa to naučiť a veľmi rýchlo. Záleží len na našej snahe a odvahe. Pretože ďalšia vec, ktorú musí budúci jazdec vedieť, je táto: Koní sa nesmie báť.

Veď sú také obrovské!

Kôň je mohutné zviera, vzbudzujúce obdiv a úctu. Žiaľ, v niekom aj strach. Každý, kto však chce toto zviera ovládať, musí tento svoj strach prekonať. Pretože strach z koní je neopodstatnený. Žiadny zdravý a normálny kôň totiž človeku neublíži. Dobre, ale čo keď nie je zdravý a normálny? Nuž, utopiť sa dá aj v lyžičke vody…

 

Dôvera je základ

Ako pri psoch, tak aj pri koňoch platí, že dôvera medzi jazdcom a koňom je dôležitá. A tá sa nebuduje zo dňa na deň. Ale pokiaľ ste odvážni, odhodlaní, vytrvalí a dôveryhodní, kôň nemá prečo neopätovať vám rovnakou mincou.
Jediné, na čo je potrebné myslieť, že kôň je tak trochu lenivé stvorenie. Takže pokiaľ ho budete chcieť zobrať na prechádzku, možno sa mu zo začiatku nebude chcieť. A tiež, keď ho obrátite smerom domov, počítajte so zvýšeným tempom. Vidina krmiva je totiž veľmi silná!

kůˇň
 
S koňom však treba tráviť čas nie len pri jazdení. Budujte si s ním vzťah kedykoľvek je to možné. Poseďte si pri ňom, alebo prechádzajte sa s ním. Aj keď to bude možno vyzerať, že si vás nevšíma, buďte si istí, že každú chvíľu má uloženú v pamäti.