Stalo sa vaše dieťa obeťou šikany?

Niekedy sa stane, že človek nezapadne úplne do spoločnosti, na čom, samozrejme, nie je absolútne nič zlé. Avšak niektorí ľudia nevedia zniesť, že je niekto iný a nemusí ísť ani nutne proti prúdu, stačí len, keď sa niečím odlišuje od väčšiny.

Odlišovanie sa od iných

Takýto problém nastáva hlavne u detí, ktoré sú kvôli tomuto šikanované. Stačí len keď je na nich iná, pre okolie úplne nepodstatná, vec, ako napríklad to, že niekto nosí okuliare, strojček atď. Obete šikany sa väčšinou boja vyjsť s pravdou von a radšej trpia psychické alebo aj fyzické nátlaky okolia. Nepriznajú to ani kamarátom, ani rodičom a už vôbec nie vyučujúcim. Proste len dúfajú, že to prehrmí a život pôjde ďalej. No takto to nefunguje. Na mnohých deťoch šikana zanecháva obrovské následky. Väčšina tráum, ktoré prežívame v dospelosti ústi z podobných zážitkov z detstva, a ani si toho nemusíme byť vedomí. Preto je veľmi dôležité, aby sme si čo najviac naše deti všímali, venovali sa im, počúvali ich a hlavne im verili. Nikdy nesmieme spochybňovať tvrdenie dieťaťa, inak sa od nás môže dištancovať ešte viac.

Trápenie sa

Tu je pár znakov, ktoré by sme nemali prehliadať, pretože niekedy od nich môže závisieť život.

1. Dieťa chodí neskôr zo školy ako obvykle

2. domov sa vracia bez učebných pomôcok,

3. časté bolesti brucha, hlavy, zvracanie,

4. modriny alebo iné rany (+ výhovorky, ako k nim prišlo),

5. problémy so spánkom

6. nechuť chodiť do školy, poprípade predstieranie choroby,

7. zhoršenie známok, nerobenie si domácich úloh,

8. strata priateľov, alebo vyhýbanie sa im.

Toto sú len niektoré znaky toho, že je vaše dieťa obeťou šikany. Ak máte pocit, že sa niečo deje, bezodkladne by ste to mali začať riešiť. Veľa rodičov tomu neprikladá veľkú váhu a povie si, že veď sú to len deti. Avšak ani len netušíme, koľko detí si zobralo život alebo skončilo u psychiatra kvôli šikane.