Kam na strednú školu

Deviaty ročník je pre mnohých žiakov nočnou morou. Najprv je potrebné zvládnuť Testovanie 9, ľudovo nazývané Monitor, neskôr však prichádza oveľa dôležitejšie rozhodovanie, ktoré má pre budúcnosť žiaka oveľa rozsiahlejšie účinky. Nehovoríme o ničom inom ako o správnom výbere strednej školy.

promoce

V dnešnej dobe sa stalo prakticky trendom, že rodiča sa snažia svoje deti pretlačiť na gymnáziá, z ktorých budú mať oveľa lepšie vyhliadky na vysoké školy ako by tomu bolo v prípade väčšiny stredných odborných škôl. Ani gymnázií však nie je až toľko, aby tam mohol študovať každý a povedzme si to na rovinu, každý žiak je stavaný na niečo iné. Sú žiaci, ktorým učenie nerobí najmenší problém, sú takí, ktorí si to musia poctivo vydrieť a sú aj takí, ktorým to jednoducho nejde.

školakča

V prípade, že vaše dieťa si ako strednú školu nevyberie gymnázium, netreba hádzať flintu do žita. V takomto prípade sa skúste spoločne zamyslieť a zanalyzovať, ktorá stredná škola by bola pre vašu ratolesť tá najvhodnejšia.
Veľkou výhodou stredných odborných škôl je fakt, že po vyučení alebo maturite má študent v ruke výučný list, ktorý ho oprávňuje na výkon určitého povolania, ktorým si môže v živote zarábať. Aj tu je však nutné potrebne sa zamyslieť a poobzerať sa po svojom okolí, ktoré miesta sú žiadané a odborníkov z ktorého odvetvia je vo vašom meste žalostne málo. Na Slovensku sú v súčasnosti veľmi žiadaní absolventi strojárenských odborov, ako napríklad mechanik nastavovač či rôzne remeselné odbory – napríklad tesár alebo vodár. Na zahodenie nie je štúdium na obchodných či hotelových akadémiách, kde z vašich detí môžu vyrásť šikovní obchodníci, účtovníci či remeselne zdatní a šikovní kuchári. Pre dievčatá dávame do pozornosti odbory kozmetička a kaderníčka, ktorých nikdy nie je dostatok – keď budete šikovní, uplatnite sa kdekoľvek.

tým

Zlaté pravidlo však je, že by ste v tomto smere mali s deťmi viesť otvorenú debatu a vzájomne sa pokúsiť o vhodný kompromis, ktorý by vyhovoval obidvom stranám. Výrazne neodporúčame nútiť dieťa študovať odbor, o ktorý nemá záujem, sú to zbytočne vyhodené roky, ktoré by mohlo stráviť zdokonaľovaním sa práve v tom, čo ho baví.