Harmónia v bývaní

Okolité prostredie, ktoré nás obklopuje, súvisí s našim správaním, pocitom pohody alebo stresu a má priamy vplyv na zdravie. Vhodné materiály a ich farby liečia dušu. Už len výberom rôznych materiálov a ich farebnou pestrosťou v našom interiéri, môžeme bojovať proti mnohým civilizačným chorobám a závislostiam.
prostorná kuchyň

Priestor okolo nás
· Rovnako ako mnoho ostatných iných živých tvorov, je človek teritoriálnou bytosťou a potrebuje si svoj priestor nejako vymedziť alebo označiť. Toto sa práve prejavuje v individuálnom usporiadaní osobných vecí, ktoré človeka obklopujú a niekedy ide napríklad aj o neporiadok a to práve ľuďom umožňuje sa z daným priestorom stotožniť.
· Ak je človeku prostredie podvedome nepríjemné, spustí sa v ňom akýsi alarm, ktorý telu naznačuje, aby priestor opustil a dlho sa nezdržiaval.
· Keď človek z prostredia, ktoré je mu nepríjemné neodíde, hromadí sa v ňom stres a ten vyústi v zdravotné dôsledky. Takým príkladom môže byť napríklad pracovné prostredie v zamestnaní, potom ak odísť nemôžeme, je potrebné si tento priestor aspoň nejakým spôsobom upraviť, vyzdobiť a podobne.

Domáce prostredie
· Zatiaľ, čo takúto zmenu nábytku v práci väčšina z nás nemôže ovplyvniť, mali by sme byť v tejto oblasti starostliví a dôslední aspoň doma.
· Rad ľudí si napríklad kupuje nábytok s lakovaným povrchom, čo nemusí byť pre každého práve ideálne. Lakovaný nábytok síce odráža viac svetla, ale nemusí byť pre každého príjemný na dotyk. Lakované plochy sa v mysli prejavujú ako odmietanie a nepreniknuteľnosť. Matné povrchy pôsobia láskavejšie a priateľskejšie.
· Cieľom je vždy vytvorenie vyváženého, ​​harmonického prostredia. Tiež je nesmierne dôležité, ako sa nám javia predmety v byte, ktorých sa dotýkame. Už od detstva má každý človek potrebu sa dotýkať niečoho príjemného.
luxusní domek s bazénem
Farby okolo nás
· V posledných rokoch sa do interiérov prebojovala vo veľkej miere čierna a sivá farba, ale tie nie sú úplne ideálnym riešením. Čierna, sivá alebo biela síce nestresujú, ale vytvárajú priestor, ktorý nás od prírody neláka. Napríklad v reštaurácii, ktorá je iba čiernobiela sa dlho nezdržíme, ale v tej, kde sú aj iné farby posedíme dlhšie.