Chodíte na prehliadky?

V súčasnosti neprejde deň, aby sme sa nestretli s tým, že nás lekári nabádajú k tomu, aby sme nezanedbávali preventívne prehliadky, informujú nás o druhoch vyšetrení, ktoré máme zadarmo, no nič to nemení na fakte, že veľa z nás na to nedbá, ale spamätá sa, až keď je už neskoro.

kyslík

Na tuhý korienok sa spoliehať nemôžme

Cez médiá sa často stretávame s ľuďmi, ktorí sa dožili vysokého veku a každý z nich má nejaký svoj recept na zdravie a dlhovekosť. Jeden si celý život dáva ráno štamperlík ostrého, iný sa nikdy nedotkol alkoholu, tretí bol striedmy v jedení a tak ďalej. Isto, každé z týchto spôsobov má niečo do seba, ale pri tom všetkom si musíme uvedomiť, v akej dobe žijeme, znečistenie, chemicky upravované potraviny, blahobyt a z toho plynúce prejedanie sa, to všetko predchádzajúce generácie nepoznali.

Choroby pľúc sa opäť vracajú

Prehovoriť človeka k tomu, aby sa nechal u lekára prezrieť, je dosť ťažké, niekedy je fóbia z bieleho plášťa silnejšia ako strach z choroby. A práve prevencia je najlepší spôsob ako nad chodobou zvíťaziť. Asi je to strach priznať si skutočnosť alebo ide o obavu z bolesti, ktoré nám bránia sa odovzdať do rúk odborníkov. Ak sa však necítite dobre a máte pocit, že niečo nie tak, ako má byť, nečakajte. Inak sa možno dozviete, že vás trápi chronická obštrukčná choroba pľúc.

ovzduší

Znečistené prostredie je spúšťačom choroby

Celá táto diagnóza či jej názov znie dosť hrozivo, ona aj desivá je, ale nebudeme vás strašiť. Predísť jej môžete chodením na pravidelné prevencie, tie by mali byť samozrejmosťou vtedy, ak pracujete v prostredí, ktoré vášmu zdraviu veľmi neprospieva. Napríklad denne dýchate rôzne výpary, veľké množstvá prachu a mnoho iných zdraviu škodlivých látok v ovzduší, tam sa určite nepracuje v pohode, a práve toto prostredie môže byť spúšťačom spomínanej choroby. Tu je prevencia namieste, hlavne, ak sami pociťujete na sebe neidentifikovateľné zmeny. A takisto pri tom myslite aj na svojich blízkych, nezaslúžia si, aby ste boli voči nim, ale aj sebe ľahostajní.