Danske Bank tvrdí, že na jednej pobočke bolo možné vyprať miliardy

Danske Bank vo štvrtok povedala, že jej centrála a jej estónska pobočka zlyhali roky, aby zabránili podozrivému praniu špinavých peňazí za účasti tisícov zákazníkov. Veriteľ uviedol, že nedokáže odhadnúť celkovú sumu podozrivých transakcií, ale jeho nerezidentná operácia v baltskom štáte pravdepodobne mala celkovo toky 200 miliárd eur, čo je 234 miliárd dolárov – čo je takmer ekvivalentné dánskej ekonomike. Generálny riaditeľ, ktorý predtým viedol medzinárodné operácie banky, rýchlo vyhlásil, že odstúpi.

praní peněz
 
V 87-stranovej správe, ktorú objednal a zaplatil Danske Bank, dánska právnická kancelária Bruun & Hjejle zistila, že v prospech estónskej pobočky veriteľov sa od roku 2007 do roku 2015 konalo zneužitie, čo zahŕňalo „neprípustné“ opomenutia, nečinnosť a chybné procesy úrovni banky. To znamená, že veriteľ „nebol dostatočne účinný v tom, aby zabránil tomu, aby pobočka v Estónsku bola použitá na pranie špinavých peňazí.“
 
„Nikto z nás nedokáže pochopiť, že sa to deje,“ povedal Ole Andersen, predseda predstavenstva Danske Bank, na tlačovej konferencii v stredu.
 
Podľa banky jej estónska pobočka slúžila mnohým nerezidentom, hoci by to nemala urobiť. Danske Bank uviedla, že má podozrenie, že niektorí jej zamestnanci v Estónsku mohli pomôcť týmto zákazníkom. Najmenej osem zamestnancov bánk bolo nahlásených polícii. Celkovo sa doteraz prešetrilo približne 6 200 zákazníkov, z ktorých mnohí sú ruskí jednotlivci a ruské spoločnosti so sídlom v zahraničí, „z ktorých väčšina“ sa zistila ako podozrivé, „uviedla banka.
 
Danske banka uviedla, že prvýkrát dostala varovanie pred možným zneužitím v roku 2007, keď ruská centrálna banka varovala dánskeho veriteľa pred prípadným „daňovým a úverovým únikom“ v portfóliu nerezidentov v Estónsku. Ruské úrady tiež uviedli, že majú podozrenie na „kriminálnu činnosť v čistej forme vrátane prania špinavých peňazí“ odhadovanú na „miliardy rubľov mesačne“.
 
Podľa správy advokáta však „Danske Bank nevyužila túto príležitosť.“
 
V roku 2013 JPMorgan, korešpondenčná banka estónskej pobočky pre zúčtovanie transakcií v dolároch, ukončila tento vzťah kvôli obavám amerického veriteľa s portfóliom nerezidentov. To prinútilo spoločnosť Danske Bank, aby začala skúmať svojich klientov, ale revízia sa nikdy neuzavrela.

peníze v pračce
 
Iba vtedy, keď sa v decembri 2013 v Kodani objavili obavy z vedenia informačnej spoločnosti o varovaní pred bankou, Bolo by však trvať takmer dva roky, kým sa banka zbavila podozrivých klientov, a úplné vyšetrovanie začalo až v roku 2017. Do tej doby sa estónska pobočka stala centrom jednej z najväčších európskych operácií prania špinavých peňazí.