Ako a ako často musíte čistiť svoj matrac

Matrace na našich posteliach patria k veciam, ktoré nie sú úplne a stopercentne hygienicky čisté. Práve preto by sme ich mali čistiť. Ale ako a ako často? Predsa len, vyčistiť taký matrac nie je jednoduché, takže sa nám do týchto prác určte nebude chcieť každý týždeň. O tom, ako a ako často svoj matrac čistiť, rozhoduje hlavne to, či vlastníte starý alebo matrac nový.Veľká drevená posteľ s matracom uprostred miestnosti.jpg

Čistenie nových matracov

Prinových matracoch je hlavné to, aby ste si ich nezašpinili. V tom vám pomôžu aj kvalitná posteľná bielizeň, konkrétne plachta, ktorú dávate na matrac. Nemala by byť z tenkého materiálu. Jednou z vecí, ktoré znečisťujú matrace, je totiž náš pot. Plachta by mala byť z prírodného a savého materiálu, ktorý zachytí aspoň nejakú časť potu.

Nový matrac by ste mali aspoň raz za mesiac poriadne vyprášiť na čerstvom vzduchu a následne ho nechať vyvetrať aspoň hodinu. Pri tejto príležitosti na matrac nasypte sódu, nechajte ju účinkovať cca pol hodinu a potom matrac poradne povysávajte. Skôr ako matrac, sa snažte čistiť obliečky a periny. Teda čistiť. Klasicky prať.

Staré matrace

So starými matracmi je to trošku komplikovanejšie. Tie sú už totiž s najväčšou pravdepodobnosťou špinavé viac než dosť, a to hlavne vo vnútri, kam sa nemáte ako dostať. Staré matrace by ste mali v prvom rade vymeniť, no ak na to nemáte čas či peniaze, tak namiesto pravidelného čistenia pristúpte skôr k jednému občasnému, no naozaj poriadnemu.Hnedý pes spí na sivej deke na posteli.jpg

Matrace vyprášte, povysávajte, opätovne vyprášte a opätovne povysávajte. Nechajte ich taktiež vyvetrať, môžete použiť sódu a ocot, poprípade špeciálne čistiace prípravky na matrace. Aj v tomto prípade sa snažte hlavne o tom, aby ste dostatočne často menili obliečky – plachty a raz za čas určite vyperte aj paplóny a vankúše. Snažte sa používať obliečky z kvalitných materiálov a aby ste neležali priamo na starom matraci, pod plachtu môžete umiestniť aj deku naviac.